Drodzy Rodzice i Uczniowie.


Po raz kolejny stanęliśmy przed koniecznością zmierzenia się z nową sytuacją. Mimo różnych obaw, staramy się dostosować do nowej rzeczywistości i funkcjonować w tych trudnych czasach. Chcemy służyć Wam radą i pomocą także teraz, gdy przebywacie czasowo w domu. Mamy nadzieję, że niebawem zobaczymy się zdrowi i uśmiechnięci. W razie pytań, problemów czy wątpliwości zachęcamy do kontaktu z nami poprzez telefon czy mail (dostępne na szkolnej stronie internetowej). Jesteśmy do Waszej dyspozycji. Poniżej zamieszczamy kilka cennych wskazówek na najbliższe dni. 

Jak radzić sobie ze stresem w izolacji
Pamiętaj: Kwarantanna to nie kara, ale coś, co robisz dla innych i siebie samego.     
Kwarantanna pomaga innym i tobie zmniejszyć możliwość zachorowania. 
Procedury są tym, co w tych trudnych czasach pozwala zachować higienę psychiczną  i nie popaść w apatię. Działania, rutyna i plan to elementy, które nadają kształt i sens naszym dniom, dają poczucie przewidywalności i pozwalają ustrzec się od zniechęcenia i poczucia bezradności,  dają nam stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Ćwiczenia fizyczne, higiena osobista, posiłki w regularnych porach i inne regularne czynności przyczyniają się do porządku i struktury w nowej i niejasnej sytuacji.

Media społecznościowe pozwalają nam zachować kontakt z otoczeniem. 
Pozostań w kontakcie z ludźmi! Upewnij się, że jest to stały punkt w twoim codziennym harmonogramie.
Myśli o pandemii  i stanie własnego zdrowia są czymś normalnym.
Jeśli takie myśli zajmują dużo miejsca, można spróbować je lepiej kontrolować.
Oglądaj filmy lub seriale, rozwiązuj krzyżówki albo gry logiczne takie, jak warcaby, szachy, karty, gry pamięciowe, puzzle.
Korzystaj z komórki, komputera i innych komunikatorów, by rozmawiać z ludźmi  i nie pozwalaj by koronawirus był głównym tematem Twoich rozmów.

Zmartwienia? Tylko kwadrans dziennie
Przeznacz określony czas -15 minut dziennie, w którym możesz się martwić, ile chcesz. Kiedy zmartwienia najdą cię poza tym czasem, odwracaj własną uwagę,  powiedz sobie:  nie teraz. Jeśli będziesz to mówić sobie samemu wystarczająco często, ten proces myślowy stanie się twoim nawykiem. 
Ograniczaj informacje na temat koronawirusa, jeśli będziesz chronić się przed ciągłym sprawdzaniem mediów pod kątem wiadomości o wirusie, łatwiej ci będzie zachować spokój.
Musimy zaakceptować sytuację- nie ma innej drogi.
Czekaj cierpliwie, nie zamartwiaj się na zapas. Miła rozmowa, dobre słowo, fajna muzyka czy ciekawy film pomogą nam przetrwać trudne chwile. Dbaj o higienę i pamiętaj  o zachowaniu  dystansu społecznego. Damy radę! KTO JAK NIE MY?
                                Przesyłamy dużo ciepła i pozdrowień od całej społeczności szkolnej.

                                                                              Psycholog i Pedagodzy Szkolni