JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM W CZASIE PANDEMII?

W obecnym czasie jesteśmy zarzucani informacjami na temat szerzenie się pandemii COVID-19 . Dla większości ludzi sytuacja ta jest bardzo stresująca. Pamiętać należy o tym, że to, jaka będzie nasza reakcja na pandemię, może zależeć od naszych indywidualnych predyspozycji, doświadczeń i otoczenia społecznego, w którym żyjemy. Napięcie i stres to naturalne reakcje na sytuacje, w której załamuje się ustalony wcześniej porządek. Wsparcie emocjonalne ma wówczas ogromne znaczenie dla zachowania naszej psychicznej równowagi. Jak radzić sobie ze stresem  i napięciem w dobie kryzysu epidemiologicznego? Jak o siebie zadbać w czasie izolacji? Oto kilka wskazówek.

Stres podczas wybuchu pandemii może przybierać postać:

1. zamartwiania się i obawy o własne zdrowie lub zdrowie bliskich,

2. zmiany w nawykach jedzeniowych (np. nerwowe pojadanie),

3. problemów ze snem i koncentracją,

4. pogorszenia już istniejących problemów ze zdrowiem,

5. zwiększonego spożycia alkoholu, tytoniu lub innych używek.

 

Istnieją proste sposoby, aby pomóc sobie i innym w walce ze stresem:

1. Rób przerwy od oglądania, czytania i słuchania wiadomości o pandemii (włącznie z mediami społecznościowymi). Przeciążenie złymi wiadomościami może wpływać negatywnie na twoje samopoczucie, a nawet zdrowie.

 2. Zadbaj o swoje ciało. Bierz głębokie wdechy, rozciągaj się lub medytuj. Staraj się jeść zdrowe, zbilansowane posiłki, ćwicz, śpij dużo, unikaj alkoholu i innych używek.

3. Podejmuj aktywności, które sprawiają ci przyjemność i pomagają ci się rozluźnić.

4.  Zmień sposób myślenia. Naucz się zastępować lękowe myśli przez myśli, które obniżają poziom lęku, np. „Pomimo lęku mogę robić fajne rzeczy”.

5. Dziel się z innymi tylko sprawdzonymi informacjami na temat wirusa i epidemii COVID-19 (a nie plotkami, czy fake newsami). Pozwoli to lepiej ocenić, jakie zagrożenie stanowi ona dla nas samych i naszych bliskich, a przez to może złagodzić stres.

6. Rozmawiaj z osobami którym ufasz o swoich zmartwieniach i o tym jak się czujesz. Dzielenie się sprawdzonymi informacjami na temat COVID-19 i zrozumienie faktycznego ryzyka dla ciebie i twoich bliskich może być czynnikiem redukującym stres.

Dodatkowe informacje na stronie: http://pck.malopolska.pl/jak-radzic-sobie-z-emocjami-w-czasie-narastania-epidemii/