Obowiązki domowe - jak zmotywować dziecko do pomocy?

Nadeszła wiosna, a wraz z nią coraz cieplejsze dni. To czas w sam raz na wiosenne porządki, które mogą stać się idealną okazją do tego, aby włączyć nasze dziecko w życie domowe. Wykorzystajmy moment przygotowań do Wielkanocy do tego, aby wdrożyć i zachęcić nasze dzieci do pomagania. Będzie to świetnym pretekstem do wspólnego spędzenia czasu, a być może i zabicia nudy, na którą w obecnym momencie dzieciaki na pewno narzekają. W ten sposób chociaż na chwilę odwrócimy ich uwagę od tematu, który wszystkim nam spędza sen z powiek.

 Dziecko wdrożone do wykonywania  różnych zadań i obowiązków, o wiele łatwiej odnajdzie się w domowej rzeczywistości, szczególnie, gdy przyjdzie czas na usamodzielnienie. To także wspaniała lekcja szacunku do cudzej pracy – kiedy widzimy, ile kosztuje nas dokładne wysprzątanie pokoju, łazienki czy garażu, doceniamy wysiłek i staramy się ograniczyć bałaganienie.

Chcąc nauczyć dziecko wypełniania obowiązków domowych, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego możliwości. Wiedząc, jakie umiejętności ma dziecko, możemy wybrać takie prace, których wykonanie nie sprawi mu kłopotu. Zbytnie obciążenie dziecka obowiązkami lub powierzenie mu zbyt trudnego zadania jest jednoznaczne ze skazywaniem go na porażkę, a ta bywa demotywująca. Lepsze jest wymaganie prostych czynności, które łatwo opanować i stopniowe przechodzenie do tych bardziej zaawansowanych. Warto też wiedzieć, że każdą czynność, jaką po raz pierwszy zlecamy dziecku, należy najpierw pokazać, a czasem nawet wspólnie kilka razy wykonać. W ten sposób dziecko będzie świetnie przygotowane do samodzielnego działania.

W nauce obowiązkowości ważny jest także system nagradzania. By zwiększyć motywację  dziecka, nie powinniśmy zapominać o chwaleniu i drobnych nagrodach. Na pochwałę zasługują także te dzieci, które starały się dobrze wykonać powierzone zadanie, ale z powodu jego trudności nie dokończyły go lub wykonały niepoprawnie. Dziecko powinno wiedzieć, że nagradza się także jego dobre chęci, a nie tylko perfekcyjne wykonanie. Bądźmy cierpliwi i wyrozumiali, gdy coś naszemu dziecku się nie udaje. Nie wyręczajmy go od razu, ani nie strofujmy i nie odsuwajmy od zadań – w ten sposób niczego się nie nauczy, a może zacząć takie reakcje wykorzystywać, by uciec od pewnych obowiązków,

Ważną kwestią w nauce obowiązków domowych jest regularność. Nie powinniśmy robić dłuższych przerw w egzekwowaniu od dziecka pomocy, by się od tego nie odzwyczaiło. Sami również powinniśmy być przykładem. Wymagając od dziecka codziennego sprzątania swojego pokoju, my też musimy dbać o swoje najbliższe otoczenie. Angażując się w obowiązki domowe, dajemy dziecku przykład, że utrzymanie porządku w domu jest bardzo istotne. Włączenie dzieci w pomoc przy prowadzeniu domu, to także jeden ze sposobów na przygotowanie ich do samodzielności. Jeśli nauczymy ich pewnych podstaw, dbania o czystość, przygotowania sobie posiłków, cierpliwości i dokładności w realizacji zadań, a także pomożemy zdobyć umiejętności potrzebne w planowaniu pracy czy rozdzielaniu funduszy, nasz syn bądź córka będą potrafili poradzić sobie w dorosłym życiu.