LIST DO RODZICÓW I UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ NR 5 SPECJALNYCH

Szanowni Rodzice i opiekunowie:

-  rozmawiajcie z waszymi dziećmi,   nie pozwalajcie zbyt długo słuchać informacji dotyczących aktualnej sytuacji,

- nakładajcie dodatkowe obowiązki porządkowe,  mobilizujcie do aktywności w domu np. gimnastyki przy muzyce, grach, zabawach,

- pomagajcie ( ale nie nadmiernie)  przy nauce, ważne aby uczniowie codziennie pracowali, zdalnie jeśli jest taka możliwość. Nauczyciele zamieścili już materiały do zdalnej pracy na stronie szkoły, wystarczy tam znaleźć „ Materiał dla uczniów”.

- starajcie się aby dzieci  robiły przerwy od pracy przy komputerze.

Prosimy Was o współpracę, dotyczy to szczególnie tego by wasze dzieci zachowywały higienę, zwłaszcza rąk, pozostawały w domu, zdrowo się odżywiały, rozładowywały energię poprzez relaksację, słuchanie muzyki, ćwiczenia.Gdybyście państwo potrzebowali rozmowy, proszę dzwonić, codziennie 11.00- 12.00 w dni robocze, postaram się w miarę swoich możliwości pomóc- tel. 602-691-738

 

Drodzy uczniowie

            Nadszedł bardzo trudny czas dla nas wszystkich, szkoła jest zamknięta. Zaczyna się okres,  w którym od nas, naszej rozwagi, odpowiedzialności i spokoju wiele zależy. Wiele rzeczy musimy się nauczyć, ale pamiętajmy, że sporo potrafimy. Musimy odejść od rutyny, poukładanego czasu, spotkań ze znajomymi. Czas możemy spędzać z rodziną robiąc to na co zazwyczaj tego czasu nie było. Prawdopodobnie odkryjemy w naszych najbliższych ważnych ludzi, poznamy na nowo słowo kocham, lubię, ufam, szanuję. Dzisiaj nasza odwaga to zwykłe zakupy, pomoc osobom starszym, zawiadomienie służb, że może ktoś jest chory czy pocieszenie kogoś gdy się lęka. Dzisiaj zdajemy egzamin z życia, choć nie wszyscy jesteśmy na to gotowi.

            Uczniowie, prosimy Was,postępujcie zgodnie z zasadami higieny, często myjcie ręce, robiąc zakupy wchodźcie do sklepów gdy jest tam mało ludzi, zachowujcie odległość metra od innych osób, bądźcie ostrożni. Warto również mieć przesłonięte usta maseczką, szalikiem itp. Nie traćcie czasu, uczcie się, módlcie, gimnastykujcie, to egzamin z życia, ale jesteście coraz lepiej przygotowani, dacie radę.

            Wszyscy musimy zachować spokój, a w postepowaniu kierować się rozumem a nie emocjami. Ta sytuacjajest bardzo niebezpieczna, budzi w nas lęk. Miejmy nadzieję, że jak najprędzej się skończy. Z drugiej strony rozwija w nas poczucie tego, co jest naprawdę ważne- zdrowia, wspólnoty, miłości, szacunku, godności i solidarności.

Zastanówmy się jak przekuć całe to zło w dobro.

Psycholog Elżbieta Rzońca